Biografia
Buka czyli Mateusz Daniecki, urodzony 17 grudnia 1988 roku w Gdańsku. Raper, tekściarz, autor piosenek i kreskówek, wokalista, producent, gitarzysta.
Współpracował z takimi artystami jak BigCyc, Fokus, Rahim (Paktofonika), Abradab, Joka (Kaliber 44), Natalia Nykiel, O.S.T.R, White House, Nullo (3 Wymiar), Pih, L.U.C, Deep (52 Dębiec) Tau (Medium), Bisz, Kękę, Vixen, Kleszcz, Pawbeats, Skorup i wielu innych twórców, raperów, producentów i dj’s. Zagrał setki koncertów w całej Polsce i poza granicami.
Oprócz działalności solowej, współtworzył hip hopowy zespół SumaStyli (Buka, Skor, Mati, Kris, Dj Cider).
Buka otrzymał platynową płytę za duet z Rahimem – „Optymistycznie”, a piosenka K2 z jego gościnnym udziałem „1 Moment” ma ponad 115 milionów obejrzeń na YouTube.
Buka jest też autorem kilku innych hitów grywanych w stacjach radiowych i TV – jak „Obiecuję Ci”, „Zamknij Oczy”, czy „Orchidee”. Jego strona na Facebooku ma około 300 tysięcy obserwujących osób, a jego utwory miliony odtworzeń w serwisach streamingowych muzyki.
Oprócz niezależnych wydawnictw związany był kontraktem fonograficznym z wytwórnią MaxFloRec oraz współtworzył trójmiejski label 3-Art.
W roku 2017 zawiesił działalność koncertowo/wydawniczą, aby rozwinąć swój warsztat muzyczno/producencki. Od lipca 2022 roku wznowił działalność wydawniczą – niezależnie pod labelem BukaOfficial.
Uruchomił również sklep internetowy na oficjalnej stronie BukaOfficial.com, w którym bezpośrednio od twórcy można zakupić jego dotychczasowe i planowane w przyszłości produkcje.
Buka pierwsze rapowane utwory publikował w internecie od roku 2004, debiutancki album „Krukologika” 17 letni Mateusz opublikował w roku 2006. Do tej pory stworzył 7 solowych płyt, 2 w duecie i 5 w zespole SumaStyli. „Introwertyka” będzie jego 8 solową płytą, a licząc kooperacje z innymi artystami – 15stą.
Poza albumami, w latach 2004-2009 nagrał setki pojedynczych piosenek, zwrotek i freestyle – niektóre z nich opublikował jako „Niedokończone opowieści” w 3 częściach.
Buka napisał również wraz ze Skorem scenariusz do melorecytacji połączonej z tańcem i fabułą „IMAGO”.
Oprócz tego udzielił się gościnnie na niezliczonych produkcjach oraz współtworzył popularny w internecie serial animowany „37” i „Gabinet doktora Skacza”.